Artėjant didžiosioms metų šventėms, būtina nepamiršti ir augintinių, kurie daugeliui iš mūsų yra tarsi šeimos nariai. VMVT specialistai pataria, kokių priemonių imtis, kad jūsų gyvūnėliai per šventes būtų saugūs bei nepatirtų papildomo streso.
Šventinio stalo likučiai – ne skanėstas
VMVT specialistai įspėja, kad maitinti stalo vaišėmis augintinių nereikėtų arba tą daryti reikėtų labai atsargiai. Kai kurie mums įprasti patiekalai savo sudėtyje turi produktų, kurie augintiniams yra toksiški:
* Vynuogės ar razinos.
* Svogūnai ir česnakai.
* Šokoladas (itin pavojingas šunims).
* Daug druskos ar cukraus turintys patiekalai.
* Vištienos kaulai ( jų trapumas gali sužaloti gyvūną).
Taip pat svarbu prisiminti, kad reikia įvertinti kelių dienų senumo maistą, kurį duodate gyvūnams – supelijusių ar surūgusių produktų duoti negalima.
Augintinius maistu reikėtų lepinti saikingai, nepakrauti jų virškinimo sistemos. Tai geriausia daryti savo keturkojus draugus palepinant jiems įprastais skanėstais, pritaikytais jų mitybos sistemai.
Daiktai, dekoracijos per šventes
Namuose atsiradę nauji daiktai visuomet kelią augintinių susidomėjimą, o per šventes jų būstuose atsiranda daug ir įvairių. Tad neturėkite iliuzijų, kad jūsų katė nebandys žaisti su eglutės girliandomis ar kitais papuošimais. Apgalvokite, kokius žaisliukus perkate – reikėtų atsisakyti lengvai dūžtančių žaislų, ar girliandų, į kurias įsipainiojęs gyvūnas galėtų žūti.
Katės mėgsta kramtyti įvairiausių augalų lapus, o tai gali tapti rimta problema. Puansetijos, amalai, lelijos, amariliai, filodendrai, difenbachijos gyvūnams gali sukelti vėmimą, viduriavimą, apatiją ar turėti dar rimtesnių pasekmių, tad atkreipkite dėmesį, kaip ir kuo dekoruojate namus.
Graužikai, triušiukai, jauni kačiukai ar šuniukai (jiems niežti dantys) gali nukentėti kramtydami elektrinių girliandų laidus. Puošiant namus elektros prietaisų laidus būtina vedžioti tai turint omenyje.
Kai kurie gyvūnai bijo mirksinčių ar labai ryškiai šviečiančių lempučių, tai atkreipkite dėmesį į jūsų gyvūno elgesį ir savijautą.
Gyvūnus dažniausiai itin domina tokie dalykai kaip traškantys maišeliai, folija, dovanų pakavimo popierius, blizgučiai, stiklo papuošalai, žvakės. Nors mums tai nieko neišsiskiriantys daiktai, tačiau žaidžiantis gyvūnas su jais gali ne tik sujaukti namus, bet ir susižeisti, tad juos laikyti reiktų jiems nepasiekiamose vietose.
Triukšmas ir garsai
Gyvūnus neįprasti garsai gąsdina ir kelia jiems stresą, kadangi augintiniai tai suvokia kaip grėsmę. Šventiniu laikotarpiu naudojami fejerverkai kelia didžiausią stresą, nes skleidžią ne tik garsus, bet ir šviesą, blyksnius. Baimingą reakciją gali sukelti net ir šaunamo šampano garsas.
Didesnė dalis augintinių (ypač šunys ir katės) puola slėptis, isteriškai laksto po namus, loja, staugia, lekuoja, dreba ar be perstojo žiovauja. Jautresni gyvūnai gali pradėti šlapintis ar viduriuoti, prarasti apetitą net keletui dienų. Todėl geriau gyvūnus laikyti ramesnėje patalpoje, bandyti nukreipti jų dėmesį, sukelti jiems įprastą triukšmą (įjungti televizorių ar muziką) ir taip nuslopinti neįprastus garsus, juos glostyti ir paguosti balsu.
VMVT palaiko iniciatyvą atsisakyti fejerverkų šventiniu laikotarpiu bei susimąstyti apie šių gaminių daromą neigiamą poveikį aplinkai, žmonėms ir gyvūnams. Tačiau, jeigu nusprendžiama visgi leisti fejerverkus tai derėtų daryti kaip įmanoma atokiau nuo lauke laikomų šunų voljerų ar ūkinių pastatų, kuriuose laikomi gyvūnai.
Labai svarbu, ypač šventiniu laikotarpiu, pasirūpinti, kad Jūsų augintinis būtų lengvai surandamas (jeigu taip netikėtai atsitiktų) kuo greičiau rastų namus. Tam pagelbės mikroschema gyvūno kūne ir registracija Gyvūnų augintinių registre – pasirūpinkite tai atlikti dabar, kad gyvūno netektis šventiniu laikotarpiu neapkartintų šventinės nuotaikos.
Gyvūnas – ne dovana
Taip pat norime visiems priminti, kad gyvūnas – ne dovana. „Gyvūnas neturėtų per šventes tapti dovana. Kiekvienais metais po švenčių padaugėja nebereikalingų, atsisakytų, iš namų išmestų gyvūnų, kurie vėliau sustirę nuo šalčio, alkani, ištroškę patenka į geradariškas gyvūnų globėjų rankas, gydomi, slaugomi ir vėl jiems ieškomi nauji namai “, – aiškino VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus patarėjas Giedrius Blekaitis. Anot jo, tokios dovanos vieni atsisako dėl atsirandančių alergijų, kiti dėl laiko stokos, dar kiti niekada net neplanavo turėti augintinių, o teko priimti tokią dovaną.
Taip pat nereikėtų susivilioti ir perkant kaip dovaną kokį nors egzotinį gyvūną, kuris nejaučia tokio didelio prieraišumo, pavyzdžiui, driežą. Juk jiems laikyti reikės specialių sąlygų, o jas užtikrinti gali ne visi. Nereikėtų dovanoti net ir smulkių gyvūnėlių – peliukų, žiurkėnų ar kokių nors paukščiukų, žuvyčių. Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad juos auginti yra visiškai nesudėtinga.
Tad ruošiantis šventėms dekoruodami namus nepamirškite savo augintinių ir pasistenkite, kad gyvūnai nepatirtų nereikalingo streso.
Aktuali informacija gyvūnų savininkams: https://www.vmvt.lt/node/5374
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija