Ekstremalios situacijos ir karantino sąlygomis Kauno rajono mokyklose nuotoliniu būdu organizuojamas ne tik ugdymo procesas – teikiama ir švietimo pagalba.
„Tikriausiai niekada nebūtume pagalvoję, kad bus tokia situacija, kai per keletą dienų mums įprastą darbo ritmą, darbo būdus reikės perkelti į visiškai naują ir neįprastą realybę. Nors vėjo krypties nepakeisime, tačiau prie naujo vėjo galime priderinti bures. O jei bijosime iš akių pamesti sausumą, naujų žemių neatrasime“, – rašoma septintajame Kauno rajono švietimo centro naujienlaiškyje.
Kauno rajono švietimo centras, siekdamas gauti kuo tikslesnį grįžtamąjį ryšį ir teikti skubią, kryptingą metodinę bei psichologinę pedagoginę pagalbą mokykloms ir mokytojams, organizuoja nuolatinius virtualiuosius pasitarimus „Zoom“ ir „Messenger“ platformose atskirų dalykų mokytojams, direktorių pavaduotojams ugdymui, ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo įstaigų pedagogams, pagalbos mokiniui specialistams.
Komunikacijos poreikis išaugo
„Sukurti atskirų dalykų mokytojų bendradarbiavimo tinklai: matematikos ir informatikos, specialiųjų pedagogų ir logopedų „Messenger“ grupės, direktorių pavaduotojų ugdymui „Facebook“ paskyra. Gausus mokytojų ir direktorių pavaduotojų dalyvavimas (daugiau nei 50 dalyvių vienu metu) rodo ne tik išaugusį socialinės komunikacijos poreikį, bet ir norą išgirsti, kaip sekasi kitiems, kokią patirtį galima pritaikyti savo mokykloje“, – pastebėjo Kauno rajono švietimo centro direktorė Laimutė Ruzgienė.
Švietimo centro interneto puslapyje sukurtas atskiras skyrelis „Metodinė pagalba mokytojui, dirbančiam nuotoliniu būdu“, kuriame skelbiama svarbi ir naudinga medžiaga mokytojams: instrukcijos, rekomendacijos, vaizdo pamokos, mokomoji medžiaga. Renkamos mokytojų sėkmės istorijos, kurios yra viešinamos švietimo centro interneto svetainėje www.centras.krs.lt.
Organizuoti nuotoliniai mokymai
Organizuoti nuotoliniai mokymai mokytojams „Teams Office 365“ ir teikiamos konsultacijos, kaip dirbti su šia programa. Parengtos šiuo metu aktualios dviejų lygių (pradedantiesiems ir pažengusiems) nuotolinio mokymo programos: „Skaitmeninių priemonių kūrimas ir panaudojimas pradiniame ugdyme“ ir „Į STEAM orientuoto ugdymo organizavimas“. Švietimo centro metodininkės parengė 30 tiek tiesioginiam, tiek nuotoliniam mokymuisi pritaikytų kvalifikacijos tobulinimo programų.
Direktorių pavaduotojų ugdymui veiklos grupės nariams organizuojami pasitarimai, kurių metu dalijamasi patirtimi ir aktualiomis temomis: „Tvarkaraščiai nuotoliniam mokymui organizuoti“ (R.Veličkienė, Zapyškio pagrindinė mokykla), „Darbas su tėvais“ (A.Dambrauskienė, Akademijos Ugnės Karvelis gimnazija), „Efektyvus namų darbų paskirstymas“ (O.Gervienė, Šlienavos pagrindinė mokykla), „Grįžtamasis ryšys mokykloje“ (R.Pilipauskienė, Neveronių gimnazija).
Sėkmingai pasiruošė ir startavo
Diskusijų metu išryškėjo, kad direktorių pavaduotojai daug padirbėjo pasirengimo ekstremaliam laikotarpiui metu, iš anksto aptarė veiklos strategijas ir sėkmingai startavo pagal esamas sąlygas bei technines galimybes. Prie mokytojų pasirengimo nuotolinėms pamokoms (mokomosios medžiagos, mokymosi šaltinių paieškos) aktyviai prisidėjo ir rajono mokyklų bibliotekininkai.
Pasiteisino ir mokytojų metodinės veiklos organizavimas nuotoliniu būdu. Švietimo centras kartu su geografijos mokytojų metodinio būrelio nariais organizavo respublikinę geografijos olimpiadą, skirtą Lietuvos ir pasaulio klimatui, su lietuvių kalbos mokytojų metodiniu būreliu – respublikinį borutaičių poezijos konkursą „Nuo čia pradėjau aš...“, 8–11 klasių mokinių raiškiojo skaitymo anglų kalba konkursas, 1–12 klasių mokinių dailyraščio konkursas, skirtas poeto Roberto Keturakio 85-mečiui ir kt.
Karmėlavos lopšelis-darželis „Žilvitis“ surengė pirmąją metodinę dieną nuotoliniu būdu mokytojams tema „Darželio vaikų nuotolinis ugdymas „Facebook“ grupėse“. Renginyje dalyvavo 117 Kauno rajono ir Kauno miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojų, įstaigų vadovų. Mokytojos demonstravo, kaip įvairiais ugdymo metodais, formomis, būdais, priemonėmis, vaizdo, garso įrašais, kūrybinėmis užduotimis pateikia vaikams ugdymo(si) medžiagą pagal savaitės temą, kaip bendrauja ir bendradarbiauja su savo grupių vaikais ir tėvais „Facebook“ grupėse.
Gimnastikos varžybos
Kauno rajono sporto mokyklos gimnastikos grupė gegužės 5 d. suorganizavo 2020 m. karantino asmenines gimnastikos keturkovės varžybas. Trenerei Ingai Gliožaitienei parengus specifinius varžybų nuostatus, vyko savanoriška registracija. Mergaitės varžėsi keturiose rungtyse: lankstumo – tiltelių ir špagatų grupė, stovėsenos ant rankų rungtis ir laisvai pasirinktas pratimas (iš jėgos, pusiausvyros, koordinacijos, šuolių ir akrobatikos grupės), o sportininkių tėvai nufilmavo atliktas varžybų užduotis.
„Džiugu, kad varžybų dalyvės neprarado puikios sportinės formos, o Kauno rajono sporto mokykla pademonstravo išradingumą karantino sąlygomis“, – džiaugėsi L.Ruzgienė.
Parengė rekomendacijas
Pedagoginės psichologinės tarnybos specialistai karantino laikotarpiu švietimo pagalbą teikiantiems specialistams parengė rekomendacijas. Bendrąja nemokama psichologinės pagalbos linija Pedagoginės psichologinės tarnybos specialistai Kauno rajono gyventojams suteikė daugiau kaip 30 profesionalių psichologo konsultacijų. Paaiškėjo, kad Kauno rajono gyventojams yra poreikis gauti nemokamą profesionalią psichologo pagalbą. Kreipiasi įvairaus amžiaus žmonės, turintys suicidinių ar kitokių sunkių minčių, patiriantys panikos atakas dėl suintensyvėjusių depresiškumo simptomų, paūmėjus psichikos ligoms, dėl konfliktinių situacijų namuose. Psichologinės pagalbos linijos telefonas 8 664 28 828 veikia visą parą.
Kauno rajono savivaldybės administracijos Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Renata Valaitytė-Ramuckienė, pabrėžė, kad ugdymo įstaigų vadovai gerai vertina švietimo pagalbos įstaigos specialistų teikiamą pagalbą. „Situacija sudėtinga ir reikalaujanti daug papildomo darbo, tačiau atrandame daug naujų galimybių, kartu tobulėjame. Ir dėl to galime didžiuotis“, – sakė R.Valaitytė-Ramuckienė.
Artimiausi Kauno rajono švietimo centro renginiai
Birželio 3–30 d. – Pedagogikos ir psichologijos kursai (180 val.).
Birželio 8 d. – metodinių valandų ciklas įvairių dalykų mokytojams "Valstybinio Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus virtualiųjų edukacijų integravimo pamokose galimybės".
Birželio 9–17 d. – Specialiosios pedagogikos ir specialiosios psichologijos kursai (60 val.) nuotoliniu būdu.
Birželio 10 d. – psichologų mini konferencija "Ugdymo įstaigos psichologo nuotolinio darbo subtilumai karantino metu" nuotoliniu būdu. Dalyviai: Kauno ir Prienų rajonų ugdymo įstaigų psichologai.
Birželio 11 d. – ikimokyklinio meninio ugdymo mokytojų pasitarimas "Gerosios patirties sklaida dirbant nuotoliniu būdu“.