www.garliava.lt

  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Borutaičių poezijos šventė       Ant aukšto Jiesios skardžio, prie žalumoje paskendusio Kazio Borutos namelio, vyko tarptautinio poezijos festivalio renginys – 17-oji Garliavos Jonučių vidurinės mokyklos Borutaičių draugijos Atvirojo mokinių ir mokytojų poezijos konkurso baigiamoji šventė „Klestėk žalioji vasara“, skirta Kazio Borutos 105-osioms gimimo metinėms. Šalia gausaus būrio borutaičių iš Jonučių vidurinės, tradicinėje šventėje dalyvavo dar 14 mokyklų mokiniai ir mokytojai, pateikę savo eilėraščių  poezijos konkursui. Kadangi jau treti metai, kaip borutaičių Poezijos pavasarėlis įtrauktas į didžiojo poezijos festivalio programą, tai sulaukėme ne tik Kazio Borutos giminių, draugijos garbės narių kraštiečių poetų, vertinusių vaikų kūrybą, Zitos Gaižauskaitės, Roberto Keturakio, bet ir kitų įvairių kartų rašytojų: poetų Almos Karosaitės, Eglės Juodvalkės, Vainiaus Bako, Viktoro Rudžiansko, prozininkės Lauros Sintijos Černiauskaitės,  literatūrologės Janinos Riškutės.

        Šventės atidarymo ceremoniją pradėjome saksofono garsais, Kazio Borutos eilėraščiu „Klestėk, žalioji vasara“, kanklininkių ir mergaičių vokalinio ansamblio atlikta daina „Kur eisiu eisiu“. Po svečių pristatymo ir Kauno rajono savivaldybės mero Valerijaus Makūno sveikinimo visi dalyviai ir svečiai buvo paprašyti pagerbti borutaičių vėliavą ir sugiedoti himną (žodžiai K. Borutos ir Z. Gaižauskaitės). Pavasarėlio aukurą tradiciškai įžiebia rašytojo duktė gamtos mokslų daktarė Eglė Makariūnienė, skambant jos tėvo mėgstamai lietuvių liaudies dainai „Oi, giria giria“. Vienuoliktokas Ąžuolas Jašinskas įtaigiai perskaito Kazio Borutos eilėraštį „Daina apie svyruojančius gluosnius“, ko gero, labiausiai atspindintį poeto siekį laužant poetines tradicijas kalbėti apie modernėjančio pasaulio žmogaus dramatišką situaciją. Poeto duktė Eglė prisimena savo tėvo glaudžius ryšius su avangardiniais prieškario dailininkais, kurie, kaip ir bendraminčiai rašytojai, dažnai lankydavęsi čia, pakaunėje. Apie unikalią Borutos asmenybę, laisvos minties kūrėją kalba ir Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos redaktorė Janina Riškutė. Viešnia pristato ir iškiliausias šiandienos kūrėjų poezijos knygas, Borutaičių draugijai dovanoja ką tik išleistą „Poezijos pavasario 2010“ almanachą.

 Šių eilučių autorei padėjusi šventę vesti vienuoliktokė Aistė Antanaitytė visus supažindina, kad   Atvirame bendrojo lavinimo mokyklų 5-12 klasių mokinių ir mokytojų poezijos konkurse dalyvavo 34 mokiniai ir dvi mokytojos. Poezijos skaitymus gražia suvalkietiška kalba pradeda  Kazio Borutos tėviškės Marijampolės savivaldybės Liudvinavo Kazio Borutos vidurinės mokyklos delegacija, vadovaujama mokytojos Ritos Volteraitienės, kuri, beje, ir pati rašo eilėraščius. Po smagios dainelės prie vaikų poečių Almos Karosaitės ir Zitos Gaižauskaitės pakviečiame visus 5 – 8 klasių mokinių poezijos konkurso dalyvius. Keletas iš jų paskaito savo kūrybos. Borutaičių draugijos specialiuoju prizu už gražiausią eilėraštį „Laimingo žmogaus receptas“ apdovanojama penktokė iš Garliavos Jonučių vidurinės mokyklos Goda Kujavskytė. Skelbiami šių metų geriausieji, kuriems diplomus įteikia švietimo centro metodininkė Nijolė Jasinavičienė. Trečioji vieta skiriama 8 klasės mokinei Gabijai Rudytei iš Raudondvario gimnazijos (mokytoja Indrė Milerienė) ir 7 klasės mokinei Karolinai Noreikaitei iš Babtų gimnazijos (mokytoja Loreta Leušinienė). Antroji vieta atitenka aštuntokei Dianai Skridlaitei iš Raudondvario gimnazijos (mokytoja Indrė Milerienė) ir šeštokei Marijai Rutkauskaitei iš Garliavos Jonučių vidurinės mokyklos (mokytoja Birutė Jasiukaitienė). Pirmąją vietą už labai gerą poeziją jaunesniųjų grupėje laimėjo 8 klasės mokinė Julija Burkovskijytė iš Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos (mokytoja Regina Embrektienė).

Ir vėl suvešėjusių medžių ir paukščių balsų apsupty klausomės didžiojo poezijos pavasario svečių. Šiltai sutinkamas jaunas perspektyvus poetas Vainius Bakas, savo dramatiškas eiles skaito poetė, žurnalistė, gyvenanti JAV, Eglė Juodvalkė. Prie 9 – 12 klasių mokinių poezijos apžvalgos (o jų konkurse dalyvavo net 18 iš aštuonių mokyklų) mus tarsi pakviečia daugkartinė skaitovų konkursų laureatė abiturientė Rūta Mazurevičiūtė, perskaičiusi Roberto Keturakio eilėraštį „Vis tyliau myliu gimtąją kalbą“. Pasak poeto Roberto Keturakio, šiųmetė mokinių kūryba nuteikia viltingai - mokinių poezijoje mažiau tamsių spalvų, nevilties, kaip buvo prieš keletą metų. Tuo netrukus ir įsitikiname, kai suskamba jaunųjų poezijos poosmai. Specialusis borutaičių prizas vyresniųjų grupėje įteikiamas devintokei Laurai Kaniauskaitei iš Kauno apskrities specialiosios mokyklos - už nuoširdumą, betarpiškumą (mokytoja Danutė Borutienė). Trečioji vieta skiriama net trims konkurso dalyviams: Garliavos Jonučių vidurinės mokyklos vienuoliktokams Gabijai Dobrovolskytei ir Ąžuolui Jašinskui (abiejų mokytoja Zigrita Petraitienė) bei  dvyliktokei Živilei Jackūnaitei iš Kauno Rokų vidurinės (mokytoja Vanda Mažeikienė). Antrosios vietos diplomas atitenka dešimtokei Inesai Astramskaitei iš Garliavos vidurinės mokyklos (mokytoja Regina Juodsnukienė) ir abiturientei Rūtai Vyžintaitei iš VšĮ Kauno „Ąžuolo“ katalikiškos vidurinės mokyklos (mokytoja Giedrė Mazurkevičienė). Ir štai visų lauktas momentas – laureatų laureate skelbiama ir žolynų vainiku padabinama Raudondvario gimnazijos abiturientė Ugnė Ražinskaitė (mokytoja Albina Šidlauskienė). Visi vyresniųjų grupės poetai dar gauna savaitraščio „Nemunas“ dovanėles, o pagrindinei poezijos pavasarėlio laureatei Ugnei iš Raudondvario bei meninio skaitymo konkursų laureatei Rūtai  iš Jonučių vidurinės Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas, kultūros savaitraščio „Nemunas“ vyriausiasis redaktorius poetas Viktoras Rudžianskas dar įteikia ir šio kultūros leidinio metinę prenumeratą. Specialios padėkos skiriamos ir mokytojoms Reginai Jasukaitienei iš Garliavos bei Ritai Volteraitienei iš Liudvinavo, pateikusioms savo eilėraščių borutaičių poezijos konkursui.

Kaip visada, šventės pabaigoje dar viena smagi dalis – naujųjų borutaičių krikštynos. Šiemet jas sumaniai organizavo septintokai. Pasigirdus „Velnio nuotakos“ garsams, keliolika vaikų, pasiryžusių stoti į draugiją, buvo apjuosti virve, apšlakstyti vandeniu ir turėjo suklaupę perskaityti Borutaičių priesaiką bei pabučiuoti garbingos Borutų giminės žemę. Po šventės neskubėjome skirstytis – dar norėjosi pasidžiaugti vasaros žaluma, paukščių balsais bei vaikų klegesiu. Po jau 17-ojo Borutaičių draugijos poezijos pavasarėlio galima pasakyti: graži tradicija suvešėjo Garliavoje!

 

Zigrita Petraitienė
Garliavos Jonučių vidurinės mokyklos mokytoja, Borutaičių draugijos pirmininkė

Borutaičių poezijos šventė Borutaičių poezijos šventė Borutaičių poezijos šventė Borutaičių poezijos šventė

Borutaičių poezijos šventė Borutaičių poezijos šventė Borutaičių poezijos šventė Borutaičių poezijos šventė

Mariaus Ulevičiaus ir Ernestos Keturakytės nuotraukos