Taip pavadinome šią savaitę Garliavos Jonučių vidurinėje mokykloje. Vestibiulyje televizoriaus ekrane kiekvieną pertrauką galime stebėti vaizdo medžiagas apie lietuvių grožinės literatūros pradininką Kristijoną Donelaitį. Eksponuojama daugybė mokinių piešinių su tekstais iš poemos „Metai“, primenančių epizodus iš „Pavasario linksmybių“.
O štai trečiadienį į didžiojo klasiko minėjimą aktų salėje, kurį pavadinome netikėtai - „Nuo K. Donelaičio iki R. Keturakio“ - atvyko ne tik mūsų mokyklos mokiniai, bet ir Garliavos Jonučių vidurinės mokyklos ir Borutaičių draugijos garbės narys kraštietis poetas Robertas Keturakis, lydimas VDU docentės, literatūrologės Ingos Stepukonienės. Gana intriguojamai renginį pradėjo 11 klasės merginų performansas K. Donelaičio „Žiemos rūpesčių“ tema. Tada pakvietėme kalbėti mūsų svečius, itin pasidžiaugdami ir susirinkusiems primindami labai svarbų dalyką - visai neseniai Robertas Keturakis buvo apdovanotas VDU garbės daktaro regalijomis.
Literatūrologė Inga Stepukonienė savo pranešime akcentavo, jog literatūroje visuomet pirmiausia iškyla žmogaus traktuotė. Įdomu tai, kad K. Donelaičiui itin svarbu buvo atskleisti mūsų krašto žmonių etniškumą, o visa, kas susiję su etniškumu, susiję ir su universaliomis vertybėmis. K. Donelaičio „Metus“ didysis kūrėjas J. V. Gėtė lyginęs net su Homero „Iliada“ ir „ Odisėja“. Poetas R. Keturakis padėkojo moksleivėms, kurios sukūrė įspūdingą renginio įžangą. Poetas kalbėjo, kad Donelaičio „Metuose“ mums atskleista galinga atmintis. Pasak jo, atrodo, ką tik ten, lietuvninkų žemėse, kalbėta lietuviškai, ąžuolai ošę lietuviškai, žemė kvepėjusi lietuviškai... Per Donelaitį, kaip teigė rašytojas mokiniams, savo gimtinę Lietuvą suvoksite drąsią, talentingą, garbingą.
O kad mūsų mokyklos mokiniai išties gabūs, talentingi, matyti iš nuveiktų darbų. Mokyklos direktorius iškilmingoje aplinkoje įteikė padėkas mokiniams, piešinių konkurso, skirto K. Donelaičio metams, laureatams ir šeštųjų klasių mįslių konkurso „Kaip gyveno mūsų protėviai?“ , taip pat skirto šiai progai, nugalėtojams. Mokytoja Alma Krajašienė pristatė ketvirtokų kolektyvinį darbą – knygą „Rudenio gėrybės“. Kurioje - vaikų rankelėmis perrašyta ši poemos „Metai“ dalis, piešiniai, fotografijos.
Renginio pabaigoje grįžome prie Kristijono Donelaičio poemos „Metai“ pradžios žodžių, kuriuos įtaigiai perskaitė 11 klasės mokinys Gytis Pikčilingis: „Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą/ Ir žiemos šaltos triūsus pargriaudama juokės...“ Išsiskyrėme palinkėję vieni kitiems atlikti dar daug prasmingų darbų šiais, jubiliejiniais mūsų literatūros pradininkui skirtais metais.
Zigrita Petraitienė, lietuvių kalbos mokytoja
Nuotraukos – 12 klasės mokinio Artūro Reimonto