www.garliava.lt

 


 
 
 Gripo sezonas kasmet skaičiuojamas nuo 40-osios kalendorinės metų savaitės iki 20-osios kitų metų savaitės imtinai. 2012–2013 m. gripo sezonas prasideda 2012 m. spalio 1 d., o baigiasi 2013 m. gegužės 19 d. Gripo sezono metu labai padaugėja sergamumo gripu ir kitomis peršalimo ligomis atvejų, todėl svarbu žinoti situaciją, kad būtų galima laiku imtis atsargumo priemonių.

 

 

 

2012–2013 m. gripo sezono 4 sav. bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) rodiklis siekė 138,4 atv./10000 gyv. Kauno administracinėje teritorijoje sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis šių metų 4 savaitę užregistruotas didžiausias (188,0 atv./10000 gyv.), Kauno rajone – 127,0 atv./10000 gyv.

 

Kauno rajono visuomenės sveikatos biuras pataria, kaip reikėtų apsisaugoti nuo užsikrėtimo gripu:

 

1. Vengti artimo sąlyčio su sergančiu žmogumi


• Žmonės, turintys vieną ar daugiau išvardintų simptomų: karščiavimą, kosulį, gerklės skausmą, raumenų, galvos skausmą, šaltkrėtį, nuovargį gali būti užsikrėtę gripo A(H1N1) viruso infekcija.
• Išlaikyti mažiausiai vieno metro atstumą nuo sergančio gripu žmogaus, ir vengti masinio susibūrimo vietų.
• Nelankykite sergančių žmonių, jeigu tai nėra būtina.

 

2. Dažnai plauti rankas


• Dažnas rankų plovimas ir dezinfekavimas padės apsisaugoti nuo viruso. Kruopščiai plaukite rankas su muilu ir vandeniu, ypač po kosėjimo ar čiaudėjimo.
• Rankas reikėtų plauti mažiausiai 20 sekundžių.

 

3. Vengti liesti akis, nosį ar burną


Virusai dažniausiai plinta, kai žmogus paliečia gripo virusu infekuotą aplinkos daiktą ir po to, liesdamas savo veidą (akis, nosį, burną) gali užsikrėsti gripo viruso infekcija.

 

4. Kvėpavimo/kosėjimo higiena


Sergantis asmuo čiaudėdamas ar kosėdamas turi prisidengti burną ir nosį vienkartine nosinaite. Panaudotas nosinaites reikia išmesti į šiukšliadėžę.

 

5. Sergant likti namie, neiti į darbą ar mokyklą


Jeigu įmanoma, prie aukščiau aprašytų priemonių, sveiki žmonės papildomai turėtų laikytis
mažiausiai 1 metro atstumu nuo sergančiojo. Sergantys suaugę gali užkrėsti kitus asmenis maždaug 5 dienas po pirmųjų simptomų, o vaikai − maždaug 7 dienas po pirmųjų simptomų.


Sergantys gripu asmenys, apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint. Sveiki žmonės taip pat turi dėvėti medicininę kaukę tam, kad išvengtų atsitiktinio sąlyčio su sergančiuoju.

 

Medicininių kaukių naudojimas:


1. Medicininė kaukė turi būti tinkamai uždėta ant nosies ir burnos ir gerai užrišta.
2. Dėvint kaukę neliesti jos rankomis.
2. Pakeisti kaukę, kai ji sudrėksta.
3. Panaudotą kaukę sudėti į plastikinį maišelį ir išmeti.
4. Nuėmus kaukę nusiplauti rankas su muilu ir vandeniu.