Žmonėms, pasveikusiems nuo koronaviruso (COVID-19) ir norint grįžti į įprastą gyvenimo ritmą, kyla įvairiausių iššūkių. Vienas iš jų – kaip įrodyti darbdaviui ir aplinkiniams, kad jau esi pasveikęs?
Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad informacijos iš žmogaus, kad jis yra persirgęs, t. y. pasveikęs bei nebegali užkrėsti kitų, gali būti prašoma tik dviem atvejais: sugrįžus į darbą po ligos, kai darbdavys nori įrodymų, kad grįžęs kolega yra sveikas ir neužkrečiamas, taip pat - pakartotinai turėjus didelės rizikos kontaktą, kai reikia įrodymo, kad izoliacija nereikalinga.
Šią informaciją gyventojai gali gauti labai paprastai:
- Iš savo asmeninės paskyros e. sveikatoje galima išsisaugoti specialią formą. Žinoma, jei tik čia šeimos gydytojas yra pateikęs E025 formą su specialiu kodu Z86.18, kuriuo turi būti žymima, kai žmogus pasveiksta nuo koronaviruso.
- Jei e. sveikatoje įrašų nėra, reikia kreiptis į šeimos gydytoją su prašymu į šią sistemą pateikti minėtą specialią formą ir joje nurodyti minėtą kodą. Gydytojui tai padarius, jau galima iš savo asmeninės paskyros išsisaugoti reikiamą informaciją, kuri patvirtins pasveikimą.
SAM primena, kad atnaujinus izoliacijos taisykles numatyta išimtis žmonėms, kurie jau persirgo koronavirusu (COVID-19). Jeigu koronavirusu persirgusiam žmogui per tris mėnesius nuo susirgimo bus nustatytas didelės rizikos sąlytis, jam izoliuotis nebereikės. Tokiu atveju, pageidaujant darbdaviui, galima kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC) dėl izoliacijos išimties patvirtinimo el. paštu info@nvsc.lt.
Beje, ši išimtis netaikoma žmonėms, dirbantiems gydymo, palaikomojo gydymo, slaugos, socialinės globos bei laisvės atėmimo įstaigose, taip pat gyvenantiems socialinės globos įstaigose, esantiems laisvės atėmimo įstaigose, bei žmonėms, kuriems yra teikiamos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos.
Būkime tolerantiški jau persirgusių žmonių atžvilgiu ir jų nediskriminuokime. Būkime vieningi ir socialiai atsakingi.