Tikriausiai nei vienas iš mūsų nenorime dar labiau teršti gamtą Šv. Kalėdų ir Naujųjų Metų laikotarpiu. Pasirodo, mes tai darome net nenorėdami, kai artimuosius ir draugus sveikiname popieriniais atvirukais, kurie, atlikę vienkartinę funkciją, virsta sunkiai perdirbamomis atliekomis. Vien JAV gyventojai kasmet švenčių proga išsiunčia 7 mlrd. popierinių atvirukų, Jungtinėje Karalystėje šis skaičius siekia 150 mln. VšĮ „Gamtos ateitis“ kviečia iššūkiui ir vietoj popierinio sveikinimo siūlo pasinaudoti vienu iš jos sukurtų elektroninių žinučių.
Puošnūs ir blizgūs atvirukai dažniausiai yra neperdirbami
„Atvirukai gaminami taip, kad pirmiausiai atliktų estetinę funkciją. Jų gamyboje vis dar naudojamas sunkiai perdirbamas popierius. Perdirbimą dar labiau apsunkina dažai, rašalas, blizgučiai, kitos dizaino detalės ir klijai, kuriais jos tvirtinamos. Dažnu atveju puošnus šventinis atvirukas yra visiškai neperdirbamas, geriausiu atveju – sunkiai perdirbamas ir atsiduria mišrių atliekų konteineryje. Tikrai verta susimąstyti, ar trumpas džiaugsmas, kurį patiriame gavę tokį sveikinimą, yra vertas tolesnių pasekmių mūsų aplinkai“, – sako pakuočių perdirbimo pakuočių atliekų tvarkymo VšĮ „Gamtos ateitis“ viešinimo ir rinkodaros vadovė Diana Ramanauskaitė.
Dabartinės tvarumo problemos dar buvo toli ateityje, kai XIX a. viduryje buvo sukurtas pirmasis pasaulyje kalėdinis atvirukas. Jo autoriumi yra laikomas seras Henry Cole, britų muziejaus „Victoria & Albert Museum“ įkūrėjas, kai 1856 m. šiuo tikslu užsakė kalėdinę iliustraciją.
Laikai keičiasi, turime reaguoti ir keisdami savo įpročius. D. Ramanauskaitės teigimu, pirmas žingsnis link tvaresnių Šv. Kalėdų ir žiemos švenčių – tai sąmoningas tvarių kalėdinių atvirukų, eglučių papuošimų ir dovanų popieriaus pasirinkimas.
„Jei visgi šventiniu laikotarpiu sulaukiame popierinių sveikinimų, pasistenkime juos prieš išmetant paruošti taip, kad jie tiktų perdirbimui: nuo kartono nulupkime priklijuotas dekoro detales ir blizgius papuošimus. Jei visas atviruko plotas nėra nudažytas cheminiais dažais, tikėtina, kad taip paruoštas atvirukų atliekas bus galima perdirbti“, – pataria D. Ramanauskaitė.
E. atvirukai – galimybė perduoti sveikinimą ir paskatinimą tausoti gamtą
Popierinių atvirukų išmetimas laikantis rūšiavimo taisyklių – mažesnė blogybė nei jų metimas į mišrių šiukšlių konteinerį. Tačiau galime sąmoningai apsispręsti visiškai nenaudoti popierinių sveikinimų ir taip nedaryti jokių kompromisų.
„Norėdami paskatinti žmones rinktis e. atviruką vietoj spausdinto, sukūrėme šmaikščių ir šiltų skaitmeninių atvirukų seriją, kurioje sau tinkamą sveikinimą ras kiekvienas. Tokiu atviruku artimiesiems ir draugams perduodame dvi žinutes – šventinį sveikinimą ir paskatinimą saugoti gamtą. Galbūt tokiu būdu artimuosius paskatinsime į naujų įsipareigojimų sąrašą, kurį daugelis ruošiasi sausio pradžioje, įtraukti užduoti tausoti aplinką ir rūšiuoti atliekas. Juk kalėdiniu laikotarpiu visi norime padaryti bent vieną gerą darbą“, – idėja dalijasi D. Ramanauskaitė.
Atsisiųsti e. atvirukus kviečiame VšĮ „Gamtos ateitis“ svetainėje: nuoroda.
https://gamtosateitis.lt/sv-kaledos-be-popieriniu-atviruku-issukis-ar-galimybe/
Kasmet sunaudojamu dovanų popieriumi galime apjuosti Žemę 9 kartus
Kalėdinis tvarumo iššūkis neapsiriboja tik popierinių atvirukų atsisakymu. Mūsų atsakomybė dėl gamtos taršos (arba švaros) atsispindi ir mūsų pasirenkamuose šventinio interjero ar dovanų dekoro sprendimuose. Skaičiuojama, kad vien Jungtinėje Karalystėje kasmet dovanų įvyniojimui sunaudojama virš 345 tūkst. km popieriaus – tiek, kiek reikėtų Žemę apjuosti 9 kartus. Vertinant mums artimesniais masteliais, tai reiškia, kad kiekviena šeima sunaudoja vidutiniškai 4 dovanų popieriaus rulonus.
„Jeigu nepradėsime pokyčių nuo savo šeimos ir juos atidėliosime vis kitiems metams, ilgalaikio rezultato nepasieksime. Pirmiausiai turime pradėti nuo savęs – savo namų, kiemo, draugų, vaikų darželio, mokyklos ar darbovietės. Tuo tikslu dalijamės keliais lengvai įgyvendinamais patarimais, kurie ne tik padės tausoti aplinką, bet ir neišaugins šventinio biudžeto, o svarbiausia – suburs šeimą ar draugus bendrai veiklai“, – ragina D. Ramanauskaitė.
Dvylika VšĮ „Gamtos ateitis“ patarimų, kaip tvariai sutikti Šv. Kalėdas
- Siųsti e. atvirukus vietoj popierinių
- Įsigyti eglutę vazone ir pavasarį ją persodinti (savo, artimųjų ar draugų kieme)
- Puošti eglutę natūraliais papuošimais: kankorėžiais, džiovintais augalais, meduoliais
- Įsigyjant dovanas, atsisakyti papildomų maišelių ar dėžučių
- Nepakuoti dovanų arba pakuoti į daugkartinius medžiaginius maišelius
- Šeimoje įgyvendinti dovanų apsikeitimo idėją vietoj dovanų „pilies“ kiekvienam
- Blizgias sintetines girliandas keisti džiovintų augalų ar meduolių girliandomis
- Pasiūti daugkartinio naudojimo nykštukų kepures vaikams
- Rinktis natūralaus vaško žvakes
- Atidžiai suplanuoti šventėms reikalingą maistą, kad nereiktų išmesti likučių
- Pasidalinti maisto gaminimo funkcijas: po vieną patiekalą nuo vieno šeimos nario
- Dovanoti ne daiktus, o savo laiką kitam!
VšĮ „Gamtos ateitis“ jums linki smagių ir tvarių Šv. Kalėdų!
Apie „Gamtos ateitis“
VšĮ „Gamtos ateitis“ – licencijuota, viena didžiausių pakuočių atliekų tvarkymo organizacijų Lietuvoje, koordinuojanti Lietuvos gamintojų ir importuotojų tiekiamų į Lietuvos Respublikos vidaus rinką pakuočių atliekų tvarkymą. Šiais metais ji planuoja sutvarkyti daugiau nei 97 tūkst. tonų į Lietuvą išleistų pakuočių atliekų. Organizacijos tikslas – atstovaujant Lietuvos gamintojams ir importuotojams, vystyti tvarią ir efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo veiklą, taip pat – įvairiomis priemonėmis vykdyti visuomenės švietimą ir edukaciją, siekiant didinti gyventojų, savivaldos, verslo atsakomybę ir sąmoningumą aplinkos taršos pakuočių atliekomis bei jų rūšiavimo klausimais.
Kontaktinis asmuo:
Diana Ramanauskaitė
Viešinimo ir marketingo vadovė
VšĮ „Gamtos ateitis“
37065502837